15.12.2018 : 20:14 : +0100

10.12.2008 03:47 Starost: 10 Jahre

IZDAVAÄŒKA DJELATNOST HNDa

Osamdeset godišnjica Hrvatskog Numizmatičkog Društva je povod pogledu unatrag na ostvarene uspjehe.

Intenzivna aktivnost članova Društva urodila je tijekom 80 godina postojanja i rada sa brojnim publikacijama, po kojem je Društvo steklo ugled u zemlji i inozemstvu. Na prvom mjestu izdvajamo znanstveno-stručni časopis Numizmatičke vijesti, koje su do sada izašle u 60 brojeva i dosegle obim od 368 stranica. Dodatak 34. broju Numizmatičkih vijesti iz 1980. godine nosi naslov Znameniti hrvatski numizmatičari. Osim Numizmatičkih Vijesti, HND izdaje svake godine još jednu ediciju, Obol (do broja 26 izlazi pod naslovom Bilten Hvatskog Numizmatičkog Društva), čiji će 60-ti jubilarni broj izaći ove godine. Povremeno se izdaju prigodni brojevi Numizmatika (I-VII). Ovdje trebamo navesti i specijalno izdanje Numizmatički zbornik iz 1951. godine. Od 1995. svake tri godine se tiskaju zbornici radova Međunarodnih numizmatičkih kongresa u Hrvatskoj INCC (I-IV). Numizmatičke izložbe u organizaciji i uz sudjelovanje članova HNDa su popraćene katalozima: Suvremena medalja u Hrvatskoj (1969), Štoviček-Janeš (1972), Dvanaest hrvatskih medaljera (1988), 2500 godina kulture štednje i novčarstva na povijesnom hrvatskom tlu (1998), Lik žene na rimskom novcu (2001), Ban Josip Jelačić, iz zbirke dr. Damira Kovača (2008).

Kao autore u numizmatičkim edicijama HNDa u 80 godina postojanja Društva nalazimo mnoge eminentne strane i domaće numizmatičke stručnjake, od kojih izdvajamo: Istvan Gedai, D. M. Metcalf, Harold Mattingly, Paolo Visona, Karel Castelin, Todor Gerasimov, Gunther Probszt-Ohstorff, A. Luschin-Ebengeruth, Eugen Nicolae, Martin Dimnik, Katalin Biro-Sey, Melinda Torbagy, Aleksandar Jeločnik, Efrem Pegan, Albin Pogačnik, Andrej Rant, Ana-Maria Velter, Jadranka Jurukova, Giovanni Gorini, Ivan Mirnik, Zdenka Dukat, Duje Rendić-Miočević, Josip Klemenc, Milan Rešetar, Ivan Rengjeo, Ivan Meixner, Benko Horvat, Ivan Marović, Maja Bonačić Mandinić, Željko Demo, Hermine Goericke-Lukić, Dalibor Brozović, Irislav Dolenec, Gjuro Krasnov, Veljko Malinar, Bartol Zmajić, Branko Beštak, Julijan Dobrinić, Damir Kovač, Boris Prister, Ladislav Korčmaroš, Bože Mimica, Edgar Fabry, Vladimir Geiger.

Priredio: Davor Margetić